Już ponad 290 tysięcy uczniów wie, jak ważne jest jedzenie śniadania – nie tylko od święta!

08.11.2018

Relacja z obchodów Dnia Śniadanie Daje Moc

Dziś po raz ósmy szkoły podstawowe w całej Polsce przygotowywały zdrowe posiłki
w ramach 8 listopada – Dnia Śniadanie Daje Moc. W obchodach, jak co roku, brali udział uczniowie, rodzice i nauczyciele klas 1-3. Wspólnemu przygotowywaniu zdrowych śniadaniowych smakołyków towarzyszyły w wielu szkołach występy artystyczne, konkursy czy wykłady specjalistów w kwestii żywienia.

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! Niestety, nadal część uczniów nie jada pierwszego i drugiego śniadania. Dlatego Partnerstwo dla Zdrowia we współpracy
z Instytutem Matki i Dziecka już od 12 lat pomaga przeciwdziałać niedożywieniu jakościowemu dzieci w Polsce, propagując wśród najmłodszych zdrowe nawyki żywieniowe i podkreślając rolę śniadania
w diecie dziecka.

12 zasad dla uczniów

Jak co roku, szkoły uczestniczące w projekcie wykazały się niesamowitą inwencją! Dzieci od początku VIII edycji utrwalały wiedzę o 12 zasadach zdrowego odżywiania opracowanych przez Instytut Matki i Dziecka, realizując specjalnie przygotowane scenariusze lekcji. Teoria to jednak za mało, by wciągnąć uczniów w program.

W ramach programu przewidziane były w szkołach różne aktywności, m.in. samodzielne przygotowywanie swojego ulubionego dania spośród produktów ułożonych w kolorowe wyspy, quizy, doświadczenia naukowe, wycieczki edukacyjne, występy artystyczne i wystawy plastyczne.

Właśnie 8 listopada wszystkie dzieci mają niesamowitą szansę sprawdzić w praktyce 12 zasad zdrowego odżywiania. O czym one przypominają uczniom?

Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem. 2. Mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości. 3. Zawsze myj ręce przed posiłkiem. 4. Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę. 5. Jedz o stałych porach i nie spiesz się. 6. Mięso, jaja czy ryby – możesz wybierać. 7. Pamiętaj o kaszach, jedz chleb nie bułeczki. 8. Dzień bez świeżych warzyw i owoców to dzień stracony. 9. Posiłek obiadowy to zapas siły na aktywne popołudnie. 10. Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem. 11. Dobrą wodą gaś pragnienie. 12. Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem.

Ewa Gayny z Partnerstwa dla Zdrowia przekonuje: „Dzieci w wieku wczesnoszkolnym są w okresie bardzo intensywnego rozwoju i wzrostu. To szczególnie ważne, aby każdego dnia otrzymywały odpowiednią ilość składników odżywczych, które pozwalają im dobrze funkcjonować w szkole. 12 zasad zdrowego odżywiania to taka cenna i łatwa do przyswojenia pigułka wiedzy, którą warto powiesić w sali szkolnej i na lodówce w domu.”

 

Zgłoś śniadaniowy reportaż!

W programie jest już 8 690 szkół w Polsce! Na najbardziej zaangażowane podstawówki czekają już niebawem atrakcyjne nagrody – wystarczy, że między 9 listopadem a 9 grudnia prześlą reportaż śniadaniowy z obchodów Dnia Śniadanie Daje Moc. Laureatów konkursu poznamy w styczniu!

 

Patronat honorowy: Ministerstwo Edukacji Narodowej

Patronaty regionalne: Kuratorium Oświaty we Wrocławiu (woj. Dolnośląskie), Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy (woj. Kujawsko-Pomorskie), Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskich (woj. Lubuskie), Kuratorium Oświaty w  Opolu (woj. Opolskie), Kuratorium Oświaty w Gdańsku (woj. Pomorskie), Kuratorium Oświaty w Katowicach (woj.  Śląskie), Kuratorium Oświaty w Kielcach (woj. Świętokrzyskie).

Patronaty medialne: TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Białystok, TVP3 Rzeszów, TVP3 Opole, Radio Kielce, Radio Lublin, Radio Merkury/Poznań, Radio Olsztyn, Radio Jura, Radio Złote Przeboje.