Octy owocowe – właściwości i zastosowanie

Ocet to niezbędny produkt, który z pewnością znajduje się w każdym domu. Jest uniwersalny i ma zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również do między innymi czyszczenia różnych powierzchni, usuwania zażółceń z ubrań, czy zwalczania muszek owocówek. Najpopularniejszym, a jednocześnie najgorszym jakościowo jest ocet spirytusowy, po który wiele osób sięga ze względu na niską cenę. Mało kto wie, że produkt ten spożywany w zbyt dużych ilościach, może powodować rozmaite problemy zdrowotne. Od zaburzenia przyswajania minerałów i witamin, przez zły wpływ na krwinki czerwone, aż do podrażnienia błony śluzowej. Właśnie dlatego warto przekonać się do wypróbowania octów owocowych.

Rodzaje octów owocowych

Octy różnią się od siebie rodzajem surowców, z których są produkowane, a także metodami fermentacji. Biorąc pod uwagę te czynniki, wyróżnia się octy roślinne, zwierzęce oraz owocowe. Ostatnie zaliczają się do grupy najzdrowszych, posiadających wiele właściwości nie tylko smakowych, lecz także leczniczych. Na rynku zdążyło już się pojawić wiele rozmaitych rodzajów octów owocowych. Ocet gruszkowy, jabłkowy, rokitnikowy, głogowy, ananasowy, winogronowy, malinowy, aroniowy i wiele innych. Każdy z łatwością znajdzie taki, który będzie odpowiedni pod każdym względem.

Właściwości najpopularniejszych octów owocowych

Ocet jabłkowy jest jednym z najbardziej znanych octów owocowych, co zawdzięcza swojej łatwej dostępności w sklepach. Warto wiedzieć, że spożywanie go, przynosi bardzo wiele korzyści organizmowi. Między innymi dlatego wiele osób decyduje się na regularne picie go w małych ilościach. Do głównych zalet zaliczyć można jego zbawienny wpływ na regulowanie poziomu glukozy we krwi, ograniczenie wchłaniania do krwiobiegu cholesterolu LDL, wspomaganie odporności i metabolizmu, oraz działania przeciwutleniające.

Drugim najczęściej stosowanym octem owocowym w polskich domach jest ocet malinowy. Ten wyróżnia się wyjątkowo dobrym smakiem oraz aromatem. Zawiera m.in. witaminy C, E, B1,B2, B6, dzięki czemu jest wyjątkowo zdrowy i uniwersalny. Maliny w składzie odpowiadają za zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia chorób takich jak np. miażdżyca, Alzheimer, nadciśnienie tętnicze oraz udar mózgu. Ponadto jak powszechnie wiadomo, wspierają organizm w walce z przeziębieniami, przez swoje działanie przeciwgorączkowe i napotne. Dodatkowo ocet ten może mieć pozytywny wpływ na układ krążenia, ostrość wzroku, regulację poziomu glukozy we krwi, usprawnienie pracy jelit, oraz opóźnianie procesów starzenia się skóry.

Podobne właściwości do octu wymienionego powyżej ma ocet winogronowy, inaczej zwany winnym. Również wspiera metabolizm, wspomaga proces trawienia, oraz hamuje procesy starzenia organizmu. Redukuje także poziom cholesterolu i cukru we krwi. Jest on stosowany w kuchni tylko jako dodatek do niektórych potraw, ale jego regularne spożywanie działa przede wszystkim na hamowanie rozwoju wolnych rodników w organizmie. Bardzo łatwo jest się ich dorobić przez niezdrową dietę, stres, niedobór snu, oraz przyjmowanie różnego rodzajów używek. Oczywiście najważniejsze jest wyeliminowanie z życia szkodliwych czynników, ale ocet winogronowy może wspierać organizm w walce.

Octem, który bardzo łatwo jest przyrządzić samemu w domu, jest ocet aroniowy. Aronia zawiera witaminy C, P, B2, B3, E oraz makro i mikroelementy takie jak wapń i żelazo. Podobnie jak ocet malinowy, ten również ma działanie napotne, przeciwmiażdżycowe oraz przeciwzapalne. Jest on przydatny zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym, kiedy organizm najbardziej potrzebuje wsparcia w walce z przeziębieniami i grypą.

Zastosowanie octów owocowych

Dodanie octów do sałatek, marynat i pieczenia znacząco poprawia nie tylko smak, ale również zapach potraw. Octy owocowe jednak znajdują zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również są bardzo cenione za swoje właściwości kosmetyczne. Za pomocą octu można pozbyć się łupieżu, wyleczyć opryszczkę, lub przyspieszyć gojenie się siniaków. Wiele osób rezygnuje z dezodorantów na rzecz zastąpienia ich octem, który z łatwością eliminuje nieprzyjemny zapach potu, dzięki swojemu działaniu przeciwbakteryjnemu. Wiele osób również poleca rozcieńczanie octu wodą i regularne picie takiej mikstury, która ma wiele korzyści zdrowotnych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Total
0
Shares
Next
3 pomysły na proste śniadanie

3 pomysły na proste śniadanie

Śniadanie jest bardzo ważne, ponieważ dostarcza organizmowi energii na cały