Odkryj siemię lniane, czyli polski superfood

Słysząc o superfoods, najczęściej na myśl przychodzą nam rośliny o egzotycznie brzmiących nazwach i dalekim pochodzeniu. Nie każdy jednak wie, że Polska posiada swój własny superfood, a jest nim siemię lniane. Czym cechują się te małe ziarenka, jakie mają właściwości i dlaczego warto je stosować? Poznaj polski superfood i dowiedz się, jakie właściwości w sobie skrywa!

Czym jest siemię lniane?

Siemię lniane to nasiona lnu zwyczajnego, który w naszym kraju jest niezwykle popularny od wielu lat. Te maleńkie, niepozorne ziarenka skrywają w sobie wiele właściwości niezwykle korzystnie wpływających na nasze zdrowie. Regularne stosowanie nasion lnu wpływa zbawiennie na funkcjonowanie całego naszego organizmu.

Dlaczego warto stosować siemię lniane?

Najważniejszym działaniem siemienia lnianego jest wspomaganie układu pokarmowego. Po namoczeniu w wodzie siemię przyjmuje postać przypominającą galaretkę. Korzystnie wpływa ona na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, chroni żołądek i wspiera pracę jelit. Stosowanie siemienia lnianego jest zalecane przede wszystkim osobom cierpiącym na chorobę wrzodową i problemy jelitowe, a także zaparcia. Nasiona lnu zawierają w sobie bardzo dużo kwasów tłuszczowych Omega-3, co korzystnie wpływa na zdrowie i kondycję serca. Warto wspomnieć także o wysokiej zawartości cennych witamin, aminokwasów i mikroskładników, jakie dostarcza spożywane regularnie siemię.

Niedocenianym zastosowaniem nasion lnu zwyczajnego jest wykorzystanie do celów kosmetycznych. Na bazie siemienia można stworzyć własne maseczki do twarzy czy do włosów. Zarówno skóra, jak i włosy po takim zabiegu staną się nawilżone i miękkie, a wszelkie oznaki zmęczenia znikną. Siemię lniane jest uważane za silny przeciwutleniacz, co oznacza, że jego stosowania opóźnia procesy starzenia się.

W nasionach lnu znajduje się spore stężenie hormonów roślinnych, występujących w postaci steroli. Mają one znaczenie w profilaktyce nowotworowej, hamując podziały komórek. Według badań spożywanie nasion lnu korzystnie wpływa na zmniejszenie ryzyka zapadnięcia na nowotwór piersi u kobiet. Ponadto stosowanie nasion lnu zmniejsza nieprzyjemne dolegliwości w okresie menopauzy.

Jak stosować siemię lniane?

Siemię lniane najlepiej stosować w postaci kleiku. Do jego przygotowania potrzebujesz jedynie dwóch łyżeczek nasion i szklanki gorącej wody. Zalej nasiona wodą i odstaw na godzinę. Po godzinie odcedź i wypij kleik. Nasiona możesz spożywać również na surowo, jednak konieczne jest wcześniejsze ich zmielenie, gdyż otoczka nasion nie ulega trawieniu. Po zmieleniu, nasiona lnu doskonale nadają się jako dodatek do jogurtu, sałatek czy owsianki.

Czy warto stosować polski superfood?

Siemię lniane to produkt, który każdy z nas powinien na stałe wprowadzić do swojej diety. Ma delikatny smak, który zaakceptuje każdy, a jego działanie jest naprawdę zbawienne dla naszego zdrowia. Nie bez powodu polskie siemię lniane zajmuje zaszczytne miejsce obok innych znanych superfoods jak np. nasiona chia, o, notabene, bardzo podobnym działaniu.

 

Total
0
Shares
Prev
Rodzaje i smaki białka wegańskiego

Rodzaje i smaki białka wegańskiego

Entuzjaści diety wegańskiej powinni zadbać o dostarczenie organizmowi

Next
Własny butik internetowy: co powinnaś wiedzieć?

Własny butik internetowy: co powinnaś wiedzieć?

Chciałabyś stworzyć unikalną, własną markę odzieżową, którą pokochają tłumy?

Inne, polecane artykuły w serwisie