Znamy laureatów konkursu Śniadanie Daje Moc!

19.01.2016

Szkoły podstawowe w całej Polsce pokazały, że nauka o zdrowym odżywianiu to świetna zabawa. Ponad 1000 prac konkursowych przesłano na konkurs w ramach piątej edycji programu edukacyjnego Śniadanie Daje Moc, organizowanego przez Partnerstwo dla Zdrowia. Dekoracje szkoły, gazetki szkolne i plakaty przygotowali wychowankowie polskich podstawówek pod opieką nauczycieli. Najlepsi okazali się uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Ciężkowicach, Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Grodkowie oraz Katolickiej Szkoły Podstawowej im. ks. F. Blachnickiego w Białymstoku.

 
Już od pięciu lat na początku listopada szkoły podstawowe w całej Polsce organizują Dzień Śniadanie Daje Moc. Z tej okazji uczniowie wspólnie z nauczycielami i rodzicami przygotowują i jedzą pożywne śniadanie w klasach oraz w kreatywny sposób uczą się zasad zdrowego odżywiania. To święto w programie edukacyjnym Śniadanie Daje Moc przypomina o Europejskim Dniu Zdrowego Jedzenia i Gotowania, ustanowionym w 2007 roku przez ówczesnego Komisarza ds. Zdrowia Markosa Kyprianou. W roku szkolnym 2015/2016 w tym wyjątkowym wydarzeniu uczestniczyło ponad 182 500 uczniów klas 0-3 z ponad 7300 podstawówek w kraju. Wszystkie placówki zgłoszone do programu mogły wziąć udział w konkursie plastycznym. Zadanie polegało na przygotowaniu dekoracji szkoły, gazetki szkolnej lub plakatu z okazji Dnia Śniadanie Daje Moc, które promowały 12 zasad zdrowego odżywiania opracowanych przez Instytut Matki i Dziecka.

 
Bardzo cieszymy się, że program Śniadanie Daje Moc zagościł już w ponad połowie szkół podstawowych w całej Polsce. Tak duże zaangażowanie nauczycieli i rodziców w edukację zdrowotną realnie przyczynia się do zmian nawyków żywieniowych dzieci. Wybór zwycięskiej trójki nie był łatwy, bo nadesłane prace konkursowe były na wysokim poziomie i szkoły znów zaskoczyły nas swoimi pomysłami. Gratulujemy laureatom i dziękujemy wszystkim klasom, które wzięły udział w konkursie i obchodach Dnia Śniadanie Daje Moc – mówi Ewa Gayny przedstawicielka Partnerstwa dla Zdrowia, jedna z Jurorek.

 
Jurorzy konkursu, w skład którego wchodzili przedstawiciele Partnerstwa dla Zdrowia, wyłoniło zwycięzców w 3 kategoriach:
1. Dekoracja szkoły: Publiczna Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w Ciężkowicach, klasa II

klasa-ii-dekoracja-1
2. Gazetka szkolna: Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 w Grodkowie, klasa III a


3. Plakat: Katolicka Szkoła Podstawowa im. ks. F. Blachnickiego w Białymstoku, klasa II

dsc04436_1

Klasy nadesłały ponad 1000 fotografii swoich dzieł oraz krótko opisywały przygotowywania do Dnia Śniadanie Daje Moc, który w piątej edycji programu odbył się 6 listopada 2015. W konkursie nagrody otrzymują: szkoła, nauczyciele oraz uczniowie. Zwycięskie prace można zobaczyć tutaj.