Uczniowie w całej Polsce świętują Dzień Śniadanie Daje Moc!

06.11.2018

Już tylko kilka dni pozostało do 8 listopada, corocznego święta uczniów, rodziców i  nauczycieli klas 1-3 szkół podstawowych, którzy od 8 lat obchodzą je w ramach bezpłatnego programu edukacyjnego Śniadanie Daje Moc. Szkoły mogą zorganizować w  klasach wspólny posiłek oraz przeprowadzić zajęcia z zakresu zdrowego odżywiania. W  programie przewidziany jest również konkurs na śniadaniowy reportaż!

 1. listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i  Gotowania. Z tej okazji organizatorzy programu, już po raz ósmy, zachęcają szkoły w województwie dolnośląskim do obchodzenia Dnia Śniadanie Daje Moc. To wspólne przygotowywanie w szkole zdrowego śniadania oraz edukacji prozdrowotnej, opartej na 12 zasadach zdrowego odżywiania dla uczniów. Zasady zostały stworzone przez Instytut Matki i Dziecka specjalnie na potrzeby programu.

Szkoły podstawowe wciąż mogą dołączać do obchodów tegorocznego święta. Wystarczy, że  nauczyciele klas 1-3 zgłoszą klasę za pomocą strony www.sniadaniedajemoc.pl.

Jakie są korzyści z wzięcia udziału w Dniu Śniadania Daje Moc?

 • Jest to świetny pretekst do przypomnienia podstawowych zasad bezpiecznego i higienicznego przygotowywania posiłków np. takich jak częste mycie rąk.
 • Wspólne jedzenie posiłku może zachęcić dzieci do wypróbowania nowych smaków – nauczyciel wraz z uczniami może stworzyć na stole kolorowe wyspy: kanapkową, owocową, warzywną, sałatkową i źródełko (np. woda, soki, kawa zbożowa, herbata) itd.
 • Podczas przygotowania śniadania nauczyciel ma szansę poinformować wszystkich o tym, co znajduje się na stole i wyjaśnić, dlaczego konkretne produkty zalecane są na śniadanie, aby dało nam ono energię na cały dzień. Zaciekawione do „odwiedzenia” każdej wyspy dzieci chętnie skomponują swój ulubiony zestaw.
 • Wspólne sprzątanie po posiłku zamienić można w zabawę, którą dzieci przeniosą do domów.
 • Dzięki udziałowi w programie Śniadanie Daje Moc klasa będzie mogła wziąć udział w konkursie na najlepszy reportaż śniadaniowy. Wystarczy zrobić kilka zdjęć lub nakręcić filmik z wydarzenia!

 

Więcej wskazówek, jak przygotować się do Dnia Śniadanie Daje Moc 8 listopada znajduje się na  stronie programu.

Co można wygrać w śniadaniowym konkursie?

W tym roku organizatorzy przygotowali dla uczestników programu konkurs na śniadaniowy reportaż. Wystarczy udokumentować realizację co najmniej jednego scenariusza lekcji, dostępnego w  materiałach edukacyjnych Programu i ciekawie pokazać obchody Dnia Śniadanie Daje Moc. Następnie należy wgrać relację z działań Klubu i Dnia przez formularz konkursowy na stronę programu – najpóźniej do 9 grudnia.

UWAGA! Nagrodzona zostaje szkoła, klub oraz każdy uczestnik klubu. Szkoły mają szansę zdobyć do 3 000 zł na działalność edukacyjną, a kluby bon o wartości do 700 zł oraz zestawy śniadaniowe „Śniadanie Daje Moc”.

 

Śniadanie Daje Moc to bezpłatny program edukacyjny organizowany przez Partnerstwo dla Zdrowia – koalicję firm Biedronka, Danone, Lubella oraz Instytutu Matki i Dziecka – które działa od 2006 roku. Celem Partnerstwa jest przeciwdziałanie niedożywieniu dzieci w Polsce oraz propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych. O tym, jak ważne jest śniadanie w codziennej diecie, przekonały się dzieci w prawie 8 500 szkołach podstawowych.

Więcej informacji oraz zapisy na www.sniadaniedajemoc.pl

 

Program Śniadanie Daje Moc w skrócie:

 

 • Organizator programu: Partnerstwo dla Zdrowia – koalicja firm Danone, Lubella, Biedronka oraz Instytutu Matki
  i Dziecka, od 2006 roku przeciwdziała niedożywieniu dzieci w Polsce oraz propaguje wśród najmłodszych zdrowe nawyki żywieniowe. Działania Partnerstwa obejmują dwa filary. Pierwszy to tworzenie produktów z misją społeczną. Drugi zaś to działania edukacyjne – program Śniadanie Daje Moc.

 

 • Najważniejsze cele programu:
 1. Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka;
 2. Przyczynianie się (pośrednio) do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz  promocję prawidłowego żywienia;
 3. Edukację najmłodszych przez zaangażowanie rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.

 

 • Główne działania programu:
 1. Kluby Śniadanie Daje Moc – kluby śniadaniowe zakładane w klasach, w ramach których nauczyciele prowadzą lekcje edukacyjne na temat zdrowego odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem roli śniadania w diecie dziecka, na podstawie scenariuszy w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania opracowanych przez  Instytut Matki i Dziecka.
 2. 8 listopada – Dzień Śniadanie Daje Moc – najważniejszy dzień w Programie, podczas którego najmłodsi wspierani przez dorosłych przygotowują i jedzą wspólne śniadanie w klasie. W ten sposób nie  tylko kadra pedagogiczna, ale także rodzice angażują się w kwestie żywienia dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

 

 • Patronat honorowy: Ministerstwo Edukacji Narodowej

 

 • Patronaty regionalne: Kuratorium Oświaty we Wrocławiu (woj. Dolnośląskie), Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy (woj. Kujawsko-Pomorskie), Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskich (woj. Lubuskie), Kuratorium Oświaty w  Opolu (woj. Opolskie), Kuratorium Oświaty w Gdańsku (woj. Pomorskie), Kuratorium Oświaty w Katowicach (woj.  Śląskie), Kuratorium Oświaty w Kielcach (woj. Świętokrzyskie).

 

 • Patronaty medialne: TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Katowice, TVP3 Opole, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Białystok, TVP3 Rzeszów, Radio Lublin, Radio Merkury/Poznań, Radio Olsztyn, Radio Jura, Radio Złote Przeboje, Radio Kielce.