Śniadaniowi rekordziści?

17.11.2015

Za setkami szkół w Polsce piątkowa próba pobicia rekordu w największej lekcji gotowania zdrowego śniadania. Czy uda się tym razem zebrać ponad 4613 uczestników i zdobyć światowa sławę? Tego dowiemy się dopiero za kilka miesięcy, ale już dziś możemy być dumni z rekordowego zaangażowania szkół w kwestię zdrowego odżywiania. Do tegorocznej edycji programu edukacyjnego Śniadanie Daje Moc zgłosiło się ponad 7300 placówek z całej Polski. To ponad połowa szkół podstawowych w kraju!

 
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia – dzięki programowi Śniadanie Daje Moc wie o tym ponad 182 500 uczniów klas 0-3 szkół podstawowych.Dlaczego to tak ważne?Apatia, gorsze wyniki w nauce, agresywne zachowania, wykluczenie z grupy rówieśników – tak wygląda w ekstremalnych przypadkach szkolna rzeczywistość dziecka niedożywionego. Często od spostrzegawczości nauczyciela zależy szybka interwencja w sytuacji, gdy uczeń regularnie nie przynosi do szkoły drugiego śniadania a na lekcjach jest głodny. Dużą rolę odgrywa też świadomość rodziców jak ważną rolę w okresie wzmożonego wzrostu i rozwoju odgrywa pierwsze i drugie śniadanie. Ale przede wszystkim do jedzenia śniadań i zdrowego odżywiania trzeba umiejętnie przekonać samych zainteresowanych – dzieci. Jak to zrobić? Pasjonujące lekcje o zdrowym odżywianiu, wyjątkowe wydarzenia w szkołach: Dzień Śniadanie Daje Moc i bicie Rekordu Guinnessa, konkurs z atrakcyjnymi nagrodami – tak w skrócie można opisać piątą edycję programu edukacyjnego Śniadanie Daje Moc.
Tegoroczna edycja programu Śniadanie Daje Moc zbliża się powoli ku końcowi. W tym roku program wspierałyambasadorka programu Paulina Smaszcz-Kurzajewska, autorki blogów Mama Bloguje, Marta-Gotuje i Ósmy kolor tęczy, a także fundacje dbające o rozwój i zdrowie dzieci. Bardzo cieszymy się, że dzięki ich zaangażowaniu mogliśmy wspólnie edukować dzieci, rodzicówi nauczycieli na temat roli śniadanie w codziennej diecie.Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkoły równie chętnie podejmą kolejne śniadaniowe wyzwania i włączą się w aktywności, które dla nich przygotujemy – mówi Ewa Gayny z Partnerstwa dla Zdrowia.

 
Piątą edycję programu edukacyjnego Śniadanie Daje Moc dla klas 0-3 objęło patronatem honorowym Ministerstwo Edukacji Narodowej, dołączając do grona instytucji wspierających – Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Rzecznika Praw Dziecka. To ważne wyróżnienie dla projektu Partnerstwa dla Zdrowia, który od 5 lat cieszy się dużym zaufaniem nauczycieli.

 

Działo się
W Dniu Śniadanie Daje Moc, 6 listopada,rzeźby twarożkowe, owocowe szaszłyki i pełnoziarniste, pożywne kanapki królowały na szkolnych ławkach w ponad 900 szkołach podstawowych w całej Polsce. Tego dnia punktualnie o godzinie 10:00 uczniowie klas 0-3, a także ich opiekunowie i nauczyciele próbowali pobić śniadaniowy Rekord Guinnessa. Wyzwanie jednocześnie podjęły szkoły w 148 różnych miejscowościach. Ta nietypowa lekcja gotowania zdrowego śniadania zostanie uznana za rekordową, jeśli wzięło w niej w piątek udział co najmniej 4 614 uczestników. Czy polskim uczniom uda się zapisać się na kartach Księgi Rekordów Guinnessa? Dowiemy się za kilka miesięcy – tyle czasu potrzebuje komisja Rekordów Guinnessa by zweryfikować wszystkie dane i dokumenty.

SK: Bicie rekordu Guinnessa w największej lekcji gotowania zdrowego śniadania "Śniadanie Daje Moc", , fot. Niemiec/AKPA

SK: Bicie rekordu Guinnessa w największej lekcji gotowania zdrowego śniadania „Śniadanie Daje Moc”, , fot. Niemiec/AKPA

scena z: Paulina Smaszcz-Kurzajewska, SK: Bicie rekordu Guinnessa w największej lekcji gotowania zdrowego śniadania "Śniadanie Daje Moc", , fot. Niemiec/AKPA

scena z: Paulina Smaszcz-Kurzajewska, SK: Bicie rekordu Guinnessa w największej lekcji gotowania zdrowego śniadania „Śniadanie Daje Moc”, , fot. Niemiec/AKPA