Śniadanie Daje Moc – misja rozpoczęta!

14.09.2016

Nauka, zabawa i nieziemska przygoda! To wszystko czeka na dzieci, które wezmą udział w najnowszej edycji programu Śniadanie Daje Moc. W tym roku szkolnym zmierzą się z kolejnymi śniadaniowymi wyzwaniami. Już po raz szósty uczniowie klas 0-3 szkół podstawowych będą uczyć się zasad zdrowego odżywiania i roli śniadania w codziennej diecie. Tym razem, podczas całkiem nowych zajęć – „Misji Śniadaniowych”, pełnych gier i zabaw przygotowanych przez organizatorów programu – Partnerstwo dla Zdrowia.

O tym, jak ważne jest zdrowe śniadanie w codziennej diecie, przekonały się dzieci z ponad 7300 szkół podstawowych, które wzięły udział w minionej edycji programu Śniadanie Daje Moc. Wiedza, którą zdobyły podczas zajęć a także ich zaangażowanie, zaowocowały pobiciem Rekordu Guinnessa w przygotowywaniu zdrowego śniadania. Rok temu aż 6778 uczestników pokazało całemu światu, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia i ich lekcja trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa. Sukcesu uczestnikom programu pogratulował na swoim blogu znany brytyjski kucharz Jamie Olivier, do którego wcześniej należał rekord w tej kategorii.

Teraz nowa edycja stawia przed uczniami kolejne śniadaniowe wyzwanie. Tym zadaniem będzie ratowanie świata podczas niesamowitych gier – „Misji Śniadaniowych”.

W 2015 roku dzięki fantastycznym uczniom z całej Polski pobiliśmy Rekord Guinnessa! To niesamowite osiągnięcie, ale w żadnym razie to nie koniec naszej drogi. Chcemy dalej uczyć zasad zdrowego żywienia i podkreślać rolę śniadania w codziennej diecie dzieci. Dlatego w tym roku program Śniadanie Daje Moc to bardzo pomysłowe i wciągające lekcje w formule „Misji Śniadaniowych”. Mamy nadzieję, że w tym roku szkoły także licznie przystąpią do programu i wspólnie nauczymy najmłodszych zasad zdrowego odżywiania – mówi Ewa Gayny, przedstawicielka Partnerstwa dla Zdrowia.

„Misje Śniadaniowe”

VI edycja programu Śniadanie Daje Moc to całkiem nowe aktywności i zadania. Po raz pierwszy opiera się na „Misjach Śniadaniowych”, w których brać będą udział wychowankowie szkół podstawowych. Ta odmieniona formuła wykorzystuje elementy atrakcyjnej dla dzieci grywalizacji– edukacji z elementami gry i rywalizacji. Opracowane przez metodyka scenariusze lekcji, pełne ciekawych gier, zabaw i eksperymentów zostały uzupełnione o wciągającą fabułę. Bohaterami „Misji Śniadaniowych” są mali agenci – Tola i Maks, którzy wspólnie z uczniami z całej Polski będą uczyć kosmicznego Wszystkojada 12 zasad zdrowego odżywiania. Czy im się uda? Przekonamy się podczas corocznego Dnia Śniadanie Daje Moc – 8 listopada, który w tym roku zrealizowany zostanie pod hasłem „Klasa to za mało”. W tym dniu odbędzie się finał „Misji Śniadaniowych”, a na wspólne, ogólnoszkolne śniadania w całej Polsce,oprócz nauczycieli wraz z dziećmi, zostaną także zaproszeni rodzice i lokalne społeczności.

„Misje Śniadaniowe” to także konkurs, w którym uczniowie i nauczyciele będą rywalizować z innymi uczestnikami programu z całej Polski. Zadaniem szkół będzie wykonanie zdań w ramach 3 misji: klasowej, domowej i specjalnej. Za realizowanie każdej z nich będą przyznawane punkty, a najlepsi wygrają atrakcyjne nagrody.

tola, maks, wszystkojad

 

Śniadanie Daje Moc – ocena nauczycieli 

Jak pokazują wyniki badania, przeprowadzonego przez Partnerstwo dla Zdrowia, jakość odżywiania się dzieci poprawia się z roku na rok, a uczestnictwo w programie Śniadanie Daje Moc wzmacnia ten trend*. Ponad połowa nauczycieli zauważa, że dzieci chętniej sięgają po zdrowe produkty. Coraz rzadziej uczniowie przynoszą do szkoły niewłaściwe śniadanie, częściej dostają w ramach drugiego śniadania produkty mleczne i wodę. Pedagodzy podkreślają, że duży wpływ na te zmiany ma udział szkoły w programach edukacyjnych.

Nauczyciele klas 0-3 szkół podstawowych oceniają program niezmiennie bardzo wysoko. Średnia ocena to 5.0 (w skali ocen szkolnych). Pedagodzy bardzo chętnie korzystają ze scenariuszy i pomysłów na zagospodarowanie lekcji z dziećmi. Aż 78% nauczycieli biorących udział w programie wskazuje materiały edukacyjne jako najbardziej wartościowy jego element. Równie często wymieniane były obchody Dnia Śniadanie Daje Moc.W roku szkolnym 2015/2016 blisko 80% uczestników poświęciło na realizację programu co najmniej 5 godzin.To zwiększenie liczby godzin oraz szybszy proces pozytywnych zmian żywieniowych wśród uczestników programu są potwierdzeniem wartości programu i potrzeby jego realizowania.

 

*Czerwiec 2016, Millward Brown dla Partnerstwa dla Zdrowia; badanie wśród nauczycieli program „Śniadanie Daje Moc”.