Konkurs „Śniadanie Daje Moc” rozstrzygnięty!

15.01.2019

VIII edycja programu edukacyjnego „Śniadanie Daje Moc” dobiega końca. W działaniach uczestniczyło aż 8 717 szkół podstawowych, z czego ponad 500 klas 1-3 z całej Polski wzięło udział w konkursie śniadaniowym. Na zwycięskim podium znalazły się kolejno: Szkoła Podstawowa nr 45 w Gdyni, Szkoła Podstawowa Fundacji „Clever” w Wałbrzychu oraz Szkoła Podstawowa nr 6 w Będzinie.

Zainicjowany w 2011 roku program „Śniadanie Daje Moc” jest odpowiedzią na potrzebę kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych. W ósmej już edycji można było skorzystać z inspirujących scenariuszy lekcji, które zostały stworzone w oparciu o 12 zasad zdrowego żywienia, włączyć się w ogólnopolski finał programu 8 listopada oraz wziąć udział w konkursie.

Wielotorowe działania programu sprawiają, że w edukację najmłodszych, angażują się zarówno szkoły, rodzice, jak i społeczność lokalna. W wielu szkołach wspólnemu przygotowywaniu zdrowych śniadaniowych smakołyków towarzyszyły występy artystyczne, zabawy czy wykłady specjalistów w kwestii żywienia.

Tegorocznym zadaniem konkursowym było przygotowanie reportażu z realizacji lekcji o zdrowym odżywianiu oraz z obchodów Dnia Śniadanie Daje Moc. Laureaci otrzymali nagrody zarówno dla szkoły, klubu, jak i dla wszystkich uczestników klubu. Szkoły miały szansę zdobyć nagrodę pieniężną do 3 000 zł na działalność edukacyjną, a kluby –  bon o wartości do 700 zł oraz zestawy śniadaniowe dla wszystkich uczestników.

Laureaci konkursu w VIII edycji programu „Śniadanie Daje Moc”:

I miejsce
– Szkoła Podstawowa nr 45 w Gdyni, opiekun klubu: Beata Meronk-Pisarek

II miejsce
– Szkoła Podstawowa Fundacji „Clever” w Wałbrzychu, opiekun klubu:  Anna Szałkowska-Piorun

III miejsce
– Szkoła Podstawowa nr 6 w Będzinie, opiekun klubu: Mirosława Dzienia

Cieszymy się, że kolejna edycja programu odniosła sukces. Szkoły zaprezentowały w konkursie wiele ciekawych projektów, a co ważniejsze, uczniowie dostali solidną ilość  informacji o 12 zasadach zdrowego żywienia. Mamy nadzieję, że wiedza ta będzie przydatna i pozwoli dzieciom na wdrażanie dobrych nawyków żywieniowych a także na promowanie ich w domach. Chcielibyśmy podziękować nauczycielom za zaangażowanie oraz pogratulować wszystkim uczestnikom konkursu – mówi Ewa Gayny, przedstawicielka Partnerstwa dla Zdrowia.

Patronat honorowy: Ministerstwo Edukacji Narodowej

Patronaty regionalne: Kuratorium Oświaty we Wrocławiu (woj. Dolnośląskie), Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy (woj. Kujawsko-Pomorskie), Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskich (woj. Lubuskie), Kuratorium Oświaty w  Opolu (woj. Opolskie), Kuratorium Oświaty w Gdańsku (woj. Pomorskie), Kuratorium Oświaty w Katowicach (woj.  Śląskie), Kuratorium Oświaty w Kielcach (woj. Świętokrzyskie).

Patronaty medialne: TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Białystok, TVP3 Rzeszów, TVP3 Opole, TVP3 Łódź, TVP3 Poznań, Radio Złote Przeboje, Radio Dla Ciebie, Radio Kielce, Radio Lublin, Radio Merkury/Poznań, Radio Olsztyn, Radio Jura.